Vzpomínka na Kubu Gureckého - Nikdy nezapomene

JCB SO 2022 1785

Jakub Gurecký vyhrál Northern Talent Cup v roce 2021 a měl našlápnuto do RedBull Rookies Cupu, jenže osud tomu chtěl jinak a poslal ho závodit mezi legendy závodnického nebe. Kuba byl nejen výborný sportovec, ale hlavně to byl skvělý, slušný a skromný kluk. NIKDY NEZAPOMENEME!!

 

Jako vzpomínku na Kubu vám přinášíme rozhovor, který jsme s ním udělali v únoru 2021, před jeho famózní sezónou v Northern Talent Cupu.

 

 

 

Jakub Gurecký NTC Brno 2020 235

 

Naše série představování mladých jezdců pokračuje s motocyklovým závodníkem ze Zlína Jakubem Gureckým. Kuba nám v rozhovoru přiblíží jak začínal, jaké úspěchy už má za sebou a jaké jsou jeho cíle do letošní sezóny.

 

Jakub Gurecký a jeho začátky

 

 

Kubo, řekni nám o sobě něco.

Jmenuju se Jakub Gurecký, je mi 15 let, jsem ze Zlína a na motorce jezdím od čtyř let.

 

Kdy jsi jel první závod na motorce?

Někdy v sedmi letech na minibikové dráze brněnského automotodromu.

 

 

Jakub Gurecký Minimotocup Brno

 

 

Jak ses dostal k závodění na motorce?

Tak nějak trochu sám, protože mě od malička motorky úplně fascinovaly. Taťka měl motorku a to se mi strašně líbilo a taky jsem chtěl jezdit na motorce. Pak mi taťka koupil minibike Blata 2,5 a v sedmi letech jsem nastoupil do minibikové akademie na brněnském okruhu a tam jsem dodnes.

 

 

Jakub Gurecký s tátou Pavlem na startu brněnské minibikové dvouhodinovky

 

 

Vy jste taková sportovní rodina a motorky nejsou tvůj jediný sport.

Dřív jsem závodně lyžoval, ale teď už ne. Ty motorky mě chytly víc. K lyžování jsem se dostal ve čtyřech letech, protože rodiče chtěli, abych se naučil lyžovat. Taťka se svým kamarádem založili lyžařský klub a trénovali nás.

 

Ta rychlost na motorce je pro tebe lepší než na lyžích?

Ano, to je.

 

 

Jakub Gurecký vyhrál s Matyášem Pálkou brněnskou minibikovou dvouhodinovku v roce 2014

 

 

Co už máš za sebou na motorce? Dáš dohromady, co už jsi všechno jezdil?

Na minibiku jsem začal jezdit Minimotocup ve třídě Junior A na Blatě, to jsem jezdil asi do deseti let. Potom jsem rok jezdil Junior B s Blatou, a pak jsem přestoupil na stovku Hondu do německého šampionátu ADAC, kde jsem první rok jel v pomalejší skupině začátečníků, tu jsem celkově vyhrál a další rok postoupil do rychlejší skupiny. Tam se mně taky podařilo celkově vyhrát. Následovala Honda 150, mistrovství ČR. V roce 2019 jsem jel španělský šampionát  Cuna de Campeones na motorce MIR s motorem Yamaha 250.

 

Jakub Gurecký vítěz Minimotocupu 2016

 

 

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Za úspěch považuji dvakrát celkové vítězství v ADAC. Ale toho úspěchu v minulém roce v NTC si taky velmi cením - podařilo se mi dvakrát vyhrát, za což jsem rád a považuju to asi za takový ten větší úspěch.

 

Ještě nám řekni něco o tom Španělsku, jaké to bylo jet španělské mistrovství na velké motorce?

Byla to pro mě strašně velká zkušenost. Bylo to poprvé, co jsem jel na dvěstěpadesátce, a poprvé, co jsem začal jezdit velké okruhy. Ale jinak to nebylo moc dobré, protože jsme tu motorku měli ve Španělsku jen pronajatou, jezdili jsme tam jen na závody a nemohl jsem na ní trénovat. Já jsem tady trénoval jen na své  tréninkové Moriwaki. Ti kluci, co tam se mnou jezdili, mohli na MIRu testovat, trénovat. Ze začátku sezóny to bylo vyrovnané, ale ke konci už měli mnohem víc navrch, protože mohli na závodní motorce jezdit pořád a zlepšovat se.

A tak jsem jezdil pořád šestá a sedmá místa a nemohl jsem se dostat výš. Strávil jsem, troufám si říct, několik hodin jen přemýšlením nad sebou, jestli má vůbec smysl pokračovat, protože jsem chtěl zajíždět lepší výsledky. Dost jsem i padal a bylo to hodně o hlavě.

 

Jakub Gurecký cuna de campeones valencia 01

 

 

Na jednu stranu ti to přineslo obrovské jezdecké zkušenosti, ale na druhou stranu jste zjistili, že takhle to závodění úplně řešit nejde.

Ano, přesně tak. Proto jsem teď rád, že jedu Northern Talent Cup v týmu Brno Circuit JRT, kde se řeší vše komplexně, tréninky s trenérem, nastavení motorky atd.

 

Co děláš, když nezávodíš? Co tě baví?

Snažím se mít dobré známky ve škole, protože se teď budu hlásit na gymnázium a chtěl bych se tam dostat. Dost času v této době trávím u počítače, protože máme on-line hodiny ve škole a taky hraju hry. Hodně mě baví i hraní na kytaru.

 

 

Jakub Gurecký Honda NSF100 adac nemecko

 

 

Jak zvládáš školu a závodění?

Zatím chodím na 3. základní školu ve Zlíně a tam mně vycházejí hodně vstříc, uvolňují mě na závody a není vůbec žádný problém, když si plním všechny povinnosti. Pokud se dostanu na Gymnázium TGM ve Zlíně, tak by to snad taky neměl být problém se domluvit.

 

A co po gymnáziu, máš jasno, kam bys chtěl pokračovat?

To právě ještě nevím, proto se taky hlásím na to gymnázium, protože jsem si zatím svoje budoucí povolání ještě nevybral.

 

 

Jakub Gurecký Honda NSF100 adac bopfingen

 

 

Když se vrátíme zpátky k závodům, kde se vidíš v budoucnu?

Můj cíl teď je zkusit se dostat do RedBull Rookies Cup, to je takový ten hlavní cíl, takové maximum, co bych chtěl teď.

 

To je ten nejbližší cíl, ale kde se vidíš za pět, za deset let?

Chtěl bych se dostat do Moto3. Moto3 je takové TOP, kam bych se chtěl dostat. No a pak možná Moto2 a MotoGP, to by se vidělo, jak by se to vyvíjelo.

 

 

59 Jakub Gurecký 30 Lukáš Pelikán 11 Filip Novotný adac cheb 01

 

 

Sleduješ závody v televizi?

Dívám se hodně na Moto3 a někdy na MotoGP, Moto2 a Superbiky tolik nesleduju.

 

Komu fandíš, kdo je tvůj oblíbený jezdec?

Nemám asi žádného vyloženě oblíbeného jezdce, baví mě to sledovat tak nějak celé.

 

 

Jakub Gurecký Honda NSF100 dunajska streda

 

 

Kdo tě podporuje?

Největší podporu mám samozřejmě v rodině, taťka s mamkou do toho dávají všechno. Obrovskou podporu máme v brněnském Automotodromu a týmu Brno Circuit JRT. A potom je pár firem, které nám také pomáhají, převážně z řad známých. Můžu jmenovat třeba Fasády Zlín s.r.o.,  Thermont spol. s r.o.

 

Které okruhy se ti líbí? Máš nějaký oblíbený?

Mám rád Sachsenring, ten se mně líbí. Já nemám rád tratě, které jsou moc rovné, kde je dlouhá rovina a pak zatáčka. Mám rád tratě, kde jsou více zatáčky a je to nahoru dolů.

 

 

Jakub Gurecký NTC lausitzring 02

 

 

Který okruh naopak nemáš rád?

Asi Lausitzring, je to taková nebezpečná trať, pořád to tam skáče.

 

Co Brno, je to domácí okruh, jak ten se ti líbí?

Brněnský okruh se mi líbí, ale je celkově větší než ostatní okruhy. Je to hezký a zajímavý okruh.

 

Jakub Gurecký NTC Brno 2020 Oslava vítězství

 

 

Co je při jízdě na závodní motorce důležitější, hlava nebo fyzička?

Obojí je důležité, ani bez jednoho se neobejdeš. Když na to nemáš hlavu, tak nejezdíš rychle, a když nemáš fyzičku, nejezdíš rychle.

 

Jak proběhla zimní příprava?

Probíhaly klasické tréninky na kondičku, běhání, posilování a taky tréninky na krosové motorce. Na té jsem se v prosinci zranil, což přípravu hodně ovlivnilo. Když jsem se z toho dostal a cca měsíc znova trénoval, tak jsem si zranění obnovil. Na motorce jsem seděl naposledy v prosinci.

 

 

Jakub Gurecký NTC Brno 2020 476

 

 

Kde tě můžou fanoušci motorsportu vidět v sezóně 2021?

Letos pojedu tak jako loni seriál Northern Talent Cup na KTM v týmu Brno Circuit JRT. Je to poměrně prestižní šampionát, který pořádá španělská Dorna ve spolupráci s ADAC, a vítěz má zajištěný přímý postup do RedBull Rookies Cupu.

 

A s jakým cílem do sezóny jdeš?

I přesto, že zimní příprava je hodně ovlivněná zraněním a ze začátku to asi nebude na 100 %, tak je mým cílem umístění v TOP3, a kdyby se podařilo, tak i vítězství.

 

 

Jakub Gurecký NTC Brno 2020 69

 

Kubo, děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v nové sezóně.

Taky děkuji a přeji všem hlavně hodně zdraví.

 

JM

Foto: motorsportfoto.eu + archív Jakuba Gureckého