říjen 22, 2024
Sponsored byLogo GNOME TECHNOLOGY


Logo KUBA GURECKÝ

HydroGP: Rozhovor s Erko Aabramsem, mistrem světa 2021 třídy UIM F500

HYDROGP JEDOVNICE 2021IMG 3478

Letošní sezonu královské třídy formulí na vodě UIM F500 ovládl Estonec Erko Aabrams, pro kterého to je po devíti letech tvrdé práce v této prestižní třídě první titul mistra světa. Erko, čerstvý letošní šampion svolil, aby jsme ho trošku „na dálku“ vyzpovídali. Poskytl nám exkluzivní rozhovor a tak pro čtenáře přinášíme malý průřez závodů člunů a historií toho estonského úspěšného a skromného jezdce.

 

Erko Aabram WC F125 Tallin 2009 gigapixel standard scale 4 00x DeNoise

 

Tak pojďme na otázky...

Red.: Erko, jsi letošním mistrem světa v královské třídě UIM F500 (Formule 500). Byla to jistě tvoje nejúspěšnější sezona. Jde to vůbec porovnat se zlatem 2009 ve třídě O-125? Jak si toho ceníš?

EA: Jedná se o zcela odlišné medaile z několika důvodů. Vítězství a titul ve třídě F125 přišel, když jsem byl mladý a nováček, jezdil jsem pod panem Andresem Looritsem, který vedl závodní tým podporovaný výrobcem motorů VRP a mým týmovým kolegou byl Ilkka Rytkonen. Na jaře tohoto roku jsem postavil svou první loď z kevlaru v životě. V zimě roku 2008 jsme postavili společně s Lembitem a Ahto Aaslav-Kaasikem zcela nový model propideru a formy na F125. Na vodu jsem se s novou lodí dostal 3 dny před závodem mistrovství světa a ve druhé zatáčce jsem se novou lodí převrátil, naštěstí moje zranění a „újma“ na lodi nebyly moc velké.

Závodu se zúčastnilo 29 soutěžících, z nichž 24 postoupilo do finále. Pamatuji si, že jsem si v kvalifikaci vylosoval poslední místo, ale start se povedl a dojel jsem pátý, takže v prvním hlavním závodě jsem startoval z 8. místa. Rene Behncke odstartoval z pole position. Můj start byl skvělý a v prvním závodě jsem obsadil druhé místo za Rene, ve druhém jsem šel do vedení a vyhrál závod a ve třetím jsem vítězství zopakoval, takže to byla velká radost vyhrát doma před kamarády. Legendární Rene Behncke byl druhý a Manuel Zambelli třetí. A ještě si pamatuji, že jsme vítězství oslavili velkou party :).

Letošní titul ve třídě UIM F500 je pro mě něco velkého a stále neuvěřitelného. Vyhráli jsme titul s velmi malým týmem mého vlastního jména a motorem GRM od jiného výrobce. Ital Giuseppe Rossiho (GRM Racing) mě hodně naučil, hlavně jak používat motor správným způsobem. Devět let tvrdé práce, selhání a učení se.

 

87 AABRAMS Erko EST Heat 4 F500 UIM mistrovství Evropy motorových člunů Chodzież 2021 Polsko ID20210627118

 

Red.: Kdy jsi jel vůbec svůj první závod? Jak dlouho ti trvalo než jsi byl v kategorii O-125 stříbrným v mistrovství Evropy a mistrem světa v roce 2009?

EA: V roce 1996 jsem jezdil se starým ruským motorem veterok 12 ve třídě mládeže v Tallinn Water Motoclub, ale právě tehdy již byly k dispozici motory yamaha, ale moje matka bohužel neměla na to peníze a tak jsem se vzdal motorového člunu ve prospěch fotbalu. První jízdu na F125 jsem absolvoval v roce 2005 se svým kamarádem Lembitem Aaslavem-Kaasikem a na lodi vyhrál titul mistra Evropy poté, co mi svěřil svou loď k mému startu v jednom závodě estonského mistrovství. Také v roce 2006 jsem obsolvoval jednu soutěž pro zábavu. V létě 2007 jsem začal spolupracovat s Andresem Looritsem, který mi dal příležitost jezdit pravidelně na člunu F125 a závodit, takže již v témže roce jsem jel do polského Zninu na závod mistrovství světa. Udělali jsme ale úplně špatné nastavení pro závod, sice jsem dosahoval takové rychlosti, o které si ostatní mohli nechat jen zdát, ale zahájení závodu nebylo šťastné. Když se loď rozjela, tak se mi před oči dostala helma a najížděl jsem na špatnou bójku. Ale nakonec mi finále nevyšlo a byla jsem 21. pozice. V roce 2008 jsem jel své první mistrovství Evropy, kde jsem získal pár vítězství v rozjížďkách a také jsem „plaval i s lodí“. Takže jsem v tomto roce byl devátý. Trvalo 2,5 roku seriózní práce a učení, pak jsem získal svůj první titul mistra světa.

 

Red.: Pak jsi přestoupil do kategorie OSY-400, že? Jaký to mělo důvod?

EA: Po vítězství a zisku titulu 2009 ve třídě F125 se cesty mé a pana Andrese Looritse rozešly. V roce 2010 jsem již soutěžil se svým vlastním týmem v sérii F125 a vůbec poprvé jsem byl mechanikem, manažerem a jezdcem, bohužel jsem to v té době nemohl sám dělat na špičkové úrovni a neměl jsem ani podporu z továrny na motory. Pak jsem se rozhodl loď prodat a přestal závodit a přestěhovat se na pár let do Austrálie. V lednu 2011 jsem odcestoval do Austrálie, ale pak Estonský svaz motorových člunů oznámil, že mistrovství světa třídy OSY-400 se bude konat v létě 2011 ve Viljandi v Estonsku. Bohužel, nebo naštěstí, láska k motorovým člunům byla tak velká, že jsem se rozhodl jet z Austrálie závodit na domácí šampionát a po závodě se vrátím. Nechal jsem kamaráda, aby objednal motor yamato z Anglie a připravil mi ho, letěl jsem do Estonska 1 měsíc před závodem a postavil jsem si novou loď za 3 týdny, pracoval jsem na ní 20 hodin denně. Výsledek byl dobrý, dojel jsem druhý a po závodě jsem prodal loď italskému závodníkovi. Plán byl vrátit se do Austrálie, ale životní plán byl úplně jiný.

 

Red.: Třídu OSY-400 jsi nedokázal završit titulem, ale byl jsi 2011 stříbrný v mistrovství světa. V roce 2016 jsi byl stříbrný v evropském šampionátu a bronzový ve mistrovství světa. Co ti chybělo k titulu? Jak na to vzpomínáš?

EA: To jsou různé důvody a příčiny, proč jsem vůbec stál na startu. V letech 2011 a 2016 se oba závody jely v Estonsku a vždy jsem považoval za důležité závodit doma, v obou případech bylo málo času na přípravu a musely se řešit technické problémy.

 

87 AABRAMS Erko EST Heat 4 F500 UIM mistrovství Evropy motorových člunů Chodzież 2021 Polsko ID20210627441

 

Red.: Pokud se nepletu, tak do královské třídy F500 jsi vstoupil poprvé v roce 2013, takže 9 roků práce k titulu. Máš druhé místo z roku 2020 z Jedovnic, to byl ale nestandardní covidový rok a jel se jen jeden závod. Takže bronzové místa ve třídě F500 2017 a 2018 mají asi pro tebe vyšší hodnotu, je to tak?

EA: Ano, správně. Bronzová medaile z roku 2017 byla téměř zlatá, chybělo mi jedno kolo, abych dokončil rozjížďku a získal zlato, ale vrtule narazila ve vodě na dřevo a rozbila se. V roce 2018 jsem celou sezónu měl nějaká záhadná technická selhání, ale mám i trochu štěstí a bronz. Stříbro z roku 2020 je také důležité, ale zlato bylo opět blízko. Tentokrát jsem ho ztratil, i když jsem vlaastně neudělal žádnou chybou.

 

Red.: Erko, příští rok budeš obhajovat titul, to je asi velmi složité, že? Navíc dle informací se třída F500 rozroste o nové jezdce, takže startovní pole bude větší. Jaké máš plány v mistrovství světa F500 v roce 2022?

EA: Mám rád tvrdé a férové závodění, noví jezdci jsou vítáni, určitě já a můj tým můžeme jet o něco rychleji než v roce 2021 a určitě chceme obhájit titul.

 

87 AABRAMS Erko EST Heat 4 F500 UIM mistrovství Evropy motorových člunů Chodzież 2021 Polsko ID20210627161

 

Red.: Jezdil jsi motory G.R.M., takže pravděpodobně u nich zůstaneš i v sezoně 2022, je to tak? Nebo připravuješ konkurenci překvapení? Nový člun nebo jen evoluce letošního?

EA: Ano, určitě zůstanu u motorů G.R.M., vše zůstane stejné.

 

Děkujeme Erku Aabramsovi za jeho zajímavé povídání o jeho kariéře jezdce motorových člunů, kterou v letošní sezoně vyšperkoval titulem mistra světa ve třídě UIM F500.

Tento titul ho katapultoval také do nominace na mužského sportovce roku v Estonsku. Hlasování skončilo 19. prosince a   29. prosince se koná gala večer, na kterém se za přítomnosti estonské TV bude konat vyhlašování, tak přejeme, ať sympatický Erko „vystoupá“ co nejvýše.

 

Text: Milan Spurný

Foto: Milan Spurný a archív jezdce, JM