MONSTER ENERGY GRAND PRIX ČR ZÁVOD 2019

MOTOGP BRNO 19 Patek 1683

 

Valentino Rossi - MotoGP - Yamaha

 

Ranní rozzářená obloha bez jediného mráčku vítala v neděli všechny účastníky Grand prix ČR na Automotodromu v Brně. Po páteční zachmuřené obloze, sobotních přeháňkách jsme se konečně dočkali ideálního počasí pro závody. Silničních motocyklů. 

Úvod nedělního programu zahájily pro všechny jezdce jednotlivých tříd 20 minutové WARM UPY, které slouží jezdcům, mechanikům a technikům k otestování  motocyklů před vlastním závodem.

 

IMG 4354

Zleva Andrea Dovizioso, Marc Marquez a Jack Miller na pódiu závodu MotoGP

 

 

WARM UP MOTO 3

Nejrychleji zajel testovací kolo Ital Lorenzo Dalla Porta na Hondě – čas není vzhledem k značným rozdílům počasí mezi sobotním tréninkem  a nedělním Warm Upem srovnávat. Druhý skončil Denni Foggia z Itálie na KTM a třetí Japonec Kaito Toba na Hondě. Tony Arbolino, který si dal k sobotním 19 narozeninám dárek v podobně vítězství v kvalifikaci a zisk pole position, skončil na šestém místě. Jakub Kornfeil, který v sobotu na improvizované tiskovce sdělil, že warm up bude velice důležitý k nastavení motorky, zajel devátý nejrychlejší čas. Filip Salač skončil se svým časem na sedmnácté pozici.

 

MOTOGP BRNO 19 Patek 409

Filip Salač - Moto3 - KTM

 

WARM UP MOTO 2

Suverení vítěz kvalifikace Alex Marquez skončil ve Warm Upu až na devátém místě, Baladassarri, který bude stát na startu závodu na třetím místě v první řadě, zajel dokonce až sedmnáctý čas a Sam Lowes dokonce devatenáctý. Nejrychlejší byl Fabio Di Giannantonio, druhý skončil Japonec Nagashima a třetí čas dosáhl Španěl Navarro.

 

MOTOGP BRNO 19 Patek 943

Remy Gardner - Moto2 - syn legendy MotoGP Wayne Gardnera

 

WARM UP MOTO GP

Johan Zarco z Francie, který si v sobotu vybojoval přes první a druhou kvalifikaci třetí místo a start z první řady, ve Warm Upu skončil poslední na dvacátém třetím místě. Dominoval Andrea Dovizioso na Ducati, druhý skončil Maverick Viňales s Yamahou a třetí místo patřilo Jack Millerovi. Až devatenácté místo obsadil Valentino Rossi. Karel Abraham se zlepšil a dosáhl na sedmnácté místo.

 

MOTOGP BRNO 19 Patek 727

Johann Zarco - MotoGP - KTM

 

 

ZÁVOD MOTO 3

Dramatickou podívanou předvedlo 30 jezdců v této třídě. Hned po startu došlo k havárii Japonce   Kunii, bohužel i v prvním kole havaroval náš Filip Salač a po třech kolech své letošní účinková na domácí GP ukončil. V úvodu šel do čela závodu nejrychlejší z tréninku Tony Arbolino, kterého posléze vystřídal na 8 kol na vedoucí pozii Romano Fenati, který posléze nasazenému tempu nestačil a závod ukončil na osmém místě.  Krátce se dostal do čela Aron Canet, na kterého se dotáhl Dalla Porta a až do posledního kola vedl deseti člennou skupinu. Nakonec patřilo vítězství Canetovi. Třetí skončil Arbolino, ten si toto umístění přidal ke svým včerejším 19 narozeninám.  Nepříliš dobře začal závod pro Jakuba Kornfeila. Průjezd cílem prvního kola  znamenal třiadvacáté místo. V průběhu osmy  kol se propracoval na patnáctou příčku a  během druhé poloviny závodu se posunul až na konečné deváté pořadí, za které získal dalších 7 bodů a s 59 body je na devátém místě průběžného  hodnocení seriálu MS. Závod dokončilo devatenáct jezdců. Po brněnském závodě se dostal na čelo Aron Canet, který má 148 bodů, druhý je Dalla Porta se 145 body a třetí místo patří Antonellimu s 98 body. Filip Salač, i když v Brně nebodoval, má na svém kontě 6 bodů a patří mu 26. příčka.

 

MOTOGP BRNO 19 Patek 339

Aron Canet vítěz závodu Moto3

 

ZÁVOD MOTO 2

Závod třiceti jezdců této objemové třídy nepřinesl tak dramatické souboje jako tomu bylo u předcházející třídy. Systémem start – cíl zvítězil s přehledem mladší ze sourozenců  Marquezových, Alex na motocyklu Kalex. Ten v devatenácti kolovém závodě najel na svého největšího konkurenta Di Giannantonia více jak 3 sekundy. O tom, kdo bude třetí se rozhodlo až v závěrečném kole, kdy se podařilo Enea Bastianinimu dostat se před Jorgeho Navarru a odsunout ho na čtvrtou příčku. V celkové hodnocení vede s 33 bodovým náskokem Alex Marquez (161 bodů), druhý je švýcarský jezdec Thomas Luthi, který v Brně havaroval  a celkově získal 128 bodů.  110 bodů má třetí v pořadí Španěl Augusto Fernandez, oba na strojích Kalex.

 

MOTOGP BRNO 19 Patek 964

Alex Marquez - vítěz závodu Moto2

 

ZÁVOD MOTO GP

Show rodiny Marquezů pokračovala i v závěrečném závodě nejsilnějších strojů. Stejným způsobem jako mladší Alex ve třídě MOTO 2, zvítězil i Marc a udělal tak další důležitý krok k zisku titulu mistra světa. Jediným soupeřem  španělského jezdce na stroji Honda, byl Ital Andrea Dovizioso na Ducati, který nakonec zůstal za vítězem o 2,5 sekundy. O tom, kdo skončí třetí se rozhodlo v 18 kole, kdy Australan Jack Miller na Ducati porazil a odsunul na čtvrtou příčku dalšího Španěla Alexe Rinse na Suzuki. Karel Abraham přes veškerou snahu dovezl svoji Ducati do cíle na devatenáctém místě. Start závodu musel být odložen o více jak půl hodinu neboť po skončení závodu MOTO2 se na menší části okruhu rozpršelo a došlo ke kuriozní  situaci, kdy  část trati byla úplně suchá a část byla pod vodou. Po brněnském závodě je na čele s 83 bodovým náskokem Marc Marquez (210 bodů), druhý je se 147 body Dovizioso a třetí příčka druhému továrnímu jezdci Ducati Danilo Petruccimu, který má 129 bodů. Karel Abraham má prozatím 3 body a je na dvacátém čtvrtém místě.

 

MOTOGP BRNO 19 Patek 1613

Marc Marquez vítěz závodu MotoGP

 

Text: Jaromír Navrkal