listopad 22, 2024
Sponsored byLogo GNOME TECHNOLOGY


Logo KUBA GURECKÝ

F3 v Barceloně – tři závodní jízdy, tři různí vítězové

02 Olli Caldwell Victor Martins C Formula Motorsport Limited

 

Z prvního zlatého poháru sezóny FIA Formule 3 2021 se v Barceloně radoval před Francouzem Novalakem a Brazilcem Colletem Rus Alexander Smoljar. Závod rovněž znamenal začátek nové epochy v dějinách týmu Charouz Racing System-F3 – epochu konkurenceschopnosti, Logan Sargeant dojel na českém voze na výborném čtvrtém místě!

 

 

Hauger 01

 

 

Ani v očích FIA asi moderní motorsport nenabízí příliš „přirozeného napětí“ a tak se uchyluje ke stále zvrácenějším pravidlům (viz kvalifikační sprinty F1), aby svou show zachránila. A tak se v Barceloně přihodilo, že si Dennis Hauger dnes dopoledne musel položit otázku, k čemu mu včerejší nejrychlejší čas kvalifikace vůbec byl, dle nových statusů totiž znamenal pro první závod sezony pouze 12. startovní místo. Na Norově „pole-position“ se za to uvelebil dvanáctý z pátku, úřadující mistr německé F4, Jonny Edgar (Carlin). Hned za ním číhali další „profitující z této v jádru nesportovní záležitosti“, Rus Alexander Smoljar (ART), Brazilec Caio Collet (MP) a Němec David Schumacher (Trident). Možná, že se páni z FIA  brzy uchýlí k řešení z dob začátků Grand Prix, kdy si Nuvolari, Chiron, Caracciola a Varzi svá startovní místa jednoduše vylosovali...

Také jednička týmu Charouz Racing System, Logan Sargeant si oproti kvalifikaci polepšila na slibnou 5. startovní pozici, zatímco na jeho kolegy Enza Fittipaldiho a Reshada de Geruse čekal po startu z hloubi pole těžký závod. Na body si jistě brousil zuby jediný Čech v poli, Roman Staněk byl nejlepší z trojice týmu Hitech a do sezony vyrazil ze 14. místa.

Poleman, 17letý junior Red Bullu Edgar, na startu neukázal nervy a z prvního z 21 kol závodu se vrátil jako lídr před Smoljarem a Colletem. Za nimi se tlačil dobrý Sargeant na Novalaka. Fittipladi se katapultoval kupředu na 14. místo přímo před Staňka, de Gerus byl 23.

Od 4. kola povolil ředitel závodu použití DRS (další z pochybných „pomůcek“ uvedených výše) a pilot ART, Smoljar toho pohotově využil, aby na špičce Edgara vystřídal. Rus se poté dokázal od Brita poněkud odpoutat, Edgarovi ovšem těsně následovali Collet s Novalakem a Sargeantem. Na tomto pořadí se dlouho nic nezměnilo, teprve o poločas se Novalak dokázal posunout před Colleta. Dále vzadu se poněkud bledý Arthur Leclerc posunul před Fittipaldiho se Staňkem. Čech poté brzy ztratil další dvě místa „ausgerechnet“ oproti týmovým kolegům Crawfordovi a Iwasovi.

7 kol před cílem se rozjetý bývalý šampion britské F4 Novalak probojoval na druhé místo, o kolo později se před Edgara dostal i Collet. Opatrný, ale výborně jedoucí Sargeant předjel juniora Red Bullu o dvě kola později. Patřila mu nyní výborná 4. pozice a Kaliforňan do puntíku splnil to, co si od jeho angažmá Charouz s Vavříkem slibují, postaral se o nejlepší výsledek Charouz Racing Systemu ve formuli 3 vůbec.

Závěrem závodu se Novalak slibně přibližoval Smoljarovi, velký finiš ovšem pokazil Dán Oliver Rasmussen, když „zaparkoval“ svůj vůz ve štěrku poslední zatáčky. Safety Car na trati a neschopní španělští maršálové vedle ní pak společně zabránili tomu, aby se znovu závodilo...

Smoljar tedy slavil relativně nečekané vítězství, Novalak překvapil neméně druhým místem. Sargeantovi uniklo místo na stupínku vítězů jen těsně za Colletem, nejrychlejší z pátku Hauger se dokázal posunout kupředu alespoň na 8. místo. Dobrý „posun kupředu“ ovšem předvedl z 18. startovní pozice především Enzo Fittipaldi a jeho 12. místo v cíli bude znamenat pole-position pro Charouz Racing System odpoledne.

Roman Staněk dojel za uzdraveným Correou 16., de Gerus dovedl Charouzův třetí vůz do cíle jako 20.

 

 

Smolyar 15

 

 

Výsledek prvního závodu F3 v Barceloně:

1. Alexander Smoljar, ART

2. Clement Novalak, Carlin

3. Caio Collet, MP

4. Logan Sargeant, Charouz Racing System

5. Jonny Edgar, Carlin

6. Oliver Caldwell, Prema

7. Frederik Vesti, ART

8. Dennis Hauger, Prema

9. Victor Martins, MP

10. Matteo Nannini, HWA

11. David Schumacher, Trident

12. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System

16. Roman Staněk, Hitech

20. Reshad de Gerus, Charouz Racing System

 

 

02 Jack Doohan Trident C Formula Motorsport Limited

 

 

Druhý závod F3 v Barceloně: Kdo zůstal na trati, ten vyhrál

Druhý závod formule 3 v Barceloně rozhodly především nehody v první šikaně. Charouz Racing System tam ztratil dva vozy, Sargeantův hned v prvním kole, Fittipaldiho, když Brazilec sahal po vítězství. Později se na stejném místě srazili i Nannini s Haugerem a tak zdědil zlatý pohár Angličan Ollie Caldwell.

Výsledek dopoledního závodu, dle kterého se prvních 12 postavilo ke startu odpoledne v opačném pořadí, vyvolal na tvářích pamětníků možná spokojený úsměv. První tři místa totiž okupovali Fittipaldi, Schumacher a Nannini. Ze sportovního hlediska ovšem realita vypadala poněkud smutněji. Vnuk Emersona Fittipaldiho, Enzo, u Charouz Racing Systemu podepsal teprve před deseti dny a kvůli chybějícím zimním testům proto do sezony nevyrazil právě výrazně. Syn Ralfa, David Schumacher během prvního závodu ztratil mnoho pozic, a nakonec ani nebodoval, takže v Barceloně zatím také nepřesvědčil. No a výkon synovce Alessandra, Mattea Nanniniho stačil dopolende jen na jediný bodík...

Odpolední favorité tedy stáli o něco dál vzadu, junioři Renaultu, Red Bullu a Mercedesu - Victor Martins, Dennis Hauger a Frederik Vesti - číhali hned za „trojicí velkých jmen“. Také Charouzova jednička Logan Sargeant, chtěl z 9. startovní pozice vydatně zvýšit své bodové konto, které si dnes tak úspěšně „založil“.

Roman Staněk předvedl dopoledne jen bledý závod, ve kterém se zrcadlila relativně beznadějná16. startovní pozice odpoledne, třetí pilot Charouz Racing Systemu, Reshad de Gerus na body z 20. místa asi ani nemyslel.

Poleman Fittipaldi, který letos pojede paralelně k FIA-F3 i v juniorské třídě US-IndyCarů, vyrazil velmi dobře a prvním esíčkem po rovince za sebou provedl Schumachera, Nanniniho a Martinse. Již po několika sekundách závodu ovšem Brazilec zůstal jedinou nadějí českého týmu, Novalak rozpáral spoilerem dopolednímu vítězi Smoljarovi zadní pneumatiku, ten ztratil kontrolu nad vozem a vrazil do Sargeanta, načež oba letěli z dráhy...

Enzo Fittipaldi sice vypadá jako dítě ze základní školy, je ovšem zkušený racer a po 4 kolech neutralizace odhadl i re-start na výbornou. A nejen to, sérií rekordních kol se snažil setřást Schumachera ze závětří, ještě než ředitelství povolilo použití DRS.

Nepodařilo se a v USA narozený Enzo měl po osmi kolech pět hladových konkurentů bezprostředně za sebou. Přesně  polovinu závodu neměl šanci, když se Schumacherova Trident-Dallara vynořila ze závětří a převzala první místo. Fittipaldi se ale ještě nevzdával a i když mu na záda dýchali nebezpečný Nannini s Haugerem, vyvíjel tlak na Schumachera. 8 kol před cílem vjeli při boji o vítězství do první zatáčky bok po boku, Brazilcův vůz při tom rozhodila jízda po obrubníku, bílý vrazil do modrého a Němec letěl do bariéry. Ani Fittipaldi dlouho nepokračoval. První pozici převzal Nannini před Haugerem, Caldwellem a Martinesm. Dále vzadu Roman Staněk postoupil díky těmto událostem na 14. pozici.

Po následujícím re-startru udržel Nannini agresivního Haugera dovedně za sebou. Dvě kola před cílem ovšem následovalo v první šikaně další „Grande Casino“, Hauger se díky DRS usadil vedle Nanniniho, oba ale nebyli ochotni ustoupit, což – podobně jako v případě Fitipaldiho se Schumacherem  skončilo střetem. A znovu s katastrofálním výsledkem pro oba zúčastněné...

V čele se tedy ocitl Angličan Ollie Caldwell (Prema). Victor Martin (MP) ale ještě měl jedinou přílěžitost zopakovat „divadlo první šikany“ potřetí, v posledním kole tam tedy znovu vjely dva vozy vedle sebe a - tentokrát se vše obešlo bez kolize, protože Francouz „ustoupil“ a smířil se s druhým místem před Vestim, Novalakem, Colletem a Edgarem.

Pro 19letého Olivera Caldwella z Hampshire bylo toto vítězství s odstupem největším úspěchem kariéry. Roman Staněk dojel pouze 13., zatímco oba jeho stájoví kolegové dokázali bodovat – to Čechovu pozici v britské stáji Hitech jistě neposílilo. Jen 0,4s za ním dojela jediná z Charouzových Dallar – pro de Geruse to byl jistě příjemný výsledek. Sladké odplaty za měsíce strávené v nemocnicích, při rehabilitacích a na operačních sálech se dostalo i Juanovi Manuelovi Correovi v podobě bodíku za 10. místo.

 

Výsledek druhého závodu F3 v Barceloně:

1. Oliver Caldwell, Prema

2. Victor Martins, MP

3. Frederik Vesti, ART

4. Clement Novalak, Carlin

5. Caio Collet, MP

6. Jonny Edgar, Carlin

7. Ayumu Iwasa, Hitech

8. Jack Doohan, Trident

9. Jak Crawford, Hitech

10. Juan Manuel Correa, ART

13. Roman Staněk, Hitech

14. Reshad de Gerus, Charouz Racing System

Nedojel: Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System

Nedojel: Logan Sargeant, Charouz Racing System

 

 

02 Dennis Hauger Jack Doohan Matteo Nannini C Formula Motorsport Limited

 

 

Barcelona: Dennis Hauger zaslouženým vítězem nedělního závodu F3

 

Nedělní hlavní závod FIA-F3 v Barceloně vyhrál stylem start-cíl Nor Dennis Hauger. Také z českého pohledu se jednalo o uspokojivý výsledek, Logan Sargeant se 9. místem znovu postaral o body Charouz Racing Systemu, Roman Staněk (Hitech) si vyjel první bodík roku.

Pravidla FIA-F3 tomu chtějí, že páteční kvalifikace rozhoduje o postavení na startu hlavního závodu a tak se Nor Dennis Hauger konečně mohl postavit na místo, které si vybojoval již před dvěma dny. Do prvního zákrutu se ovšem snažili dosprintovat co nejoptimálněji i Jack Doohan (Trident), Victor Martins (MP) a Matteo Nannini (HWA) startující bezprostředně za ním. Charouzův nejrychlejší pilot Logan Sargeant vyrazil z 8. pozice a doufal, že bude mít na tomto nejkritičtějším místě okruhu více štěstí, než v sobotu odpoledne. Enzo Fittipaldi (startovní pozice 18.) ve druhé Charouz-Dallaře měl s první šikanou také neblahé zkušenosti, třetí svěřenec české stáje, Reshad de Gerus startoval ažn z 28. místa. Hodně prostoru ke zlepšení nechal dosavadní průběh španělského víkendu i Romanovi Staňkovi. Pilot týmu Hitech chtěl dosáhnout na body ze 14. místa.

Otázku, zda se první zatáčka znovu stane šrotištěm, zodpovědělo 30 startujících po startu před několika tisíci připuštěnými diváky nejprve negativně, i když se na ideální stopu tlačili Hauger s Doohanem, Nanninim a Martinsem takřka současně, obešla se situace bez kolizí. Špička se seřadila v pořadí Hauger, Nannini, Martins a Doohan. Sargeant si polepšil na 6. místo za Caldwella, Staněk se posunul na slibnou 11. pozici, Fittipaldi s de Gerusem byli na místech 18 a 26.

Pilot Premy a junior Red Bullu, Hauger se brzy dokázal od Nanniniho odpoutat a pochodoval směrem jasného triumfu. Mladý Ital si při tom počátečně dokázal držet třetího Martinse od těla podobným způsobem, od poloviny závodu se mu ale dostalo nového soupeře, Australan Doohan se posunul před Martinse a začátkem druhé poloviny podniku předjel i Nanniniho, za kterým se vytvořila dlouhá řada deseti soupeřů. Pořadí tohoto vláčku ovšem poté zůstalo až do závěrečných kol beze změny.

„Pohyb“ nastal až 5 kol před cílem, když Caldwell předjel čtvrtého Martinse. Roman Staněk se dostal před Davida Schumachera na bodovanou 10. pozici. Právě zkušený Sargeant, od kterého se očekával závěrečný útok, ztratil dvě kola před cílem po chybičce v poslední zatáčce dvě pozice vůči Novalakovi a Vestimu a o kolo později další vůči Colletovi. Nakonec ubránil 9. místo těsně před šťastným Romanek Staňkem. Čech si po výborném výkonu dojel pro první bod a byl dnes jasně nejrychlejším jezdcem Hitechu.

Týmy zůstanou ve Španělsku a příští týden absolvují 2denní test v Jerezu. O body se znovu pojede až koncem června v Le Castelletu.

 

Výsledek gřetího závodu F3 v Barceloně:

1. Dennis Hauger, Prema

2. Jack Doohan, Trident

3. Matteo Nannini, HWA

4. Oliver Caldwell, Prema 5. Victor Martins, MP

6. Clement Novalak, Carlin

7. Frederik Vesti, ART

8. Caio Collet, MP

9. Logan Sargeant, Charouz Racing System

10. Roman Staněk, Hitech

19. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System

23. Reshad de Gerus, Charouz Racing System

 

Text: Roman Klemm 

Foto: Roman Klemm, FIA F3