Jack Doohan - Trident
V zábavné honičce formulí 3 po okruhu Paula Ricarda u Le Castellet se po 20 kolech prvního závodu prosadil Rus Alexander Smoljar. Logan Sargeant z Charouz Racing Systemu dojel na 4. místě pro dobré body. Hlavní závod víkendu vyhrál Jack Doohan, syn legendy motocyklové silnice Micka Doohana.
1. Jack Doohan - Trident 2. Dennis Hauger 3. Prema Caio Collet - MP
Úvodem článku musím poprosit o omluvu za včerejší mylnou zprávu, že pole-position prvního sobotního sprintu připadne jezdci Charouz Racing Systemu, Loganovi Sargeantovi. Ne 10. Sargeant, ale 12. Calan Williams z týmu Jenzer měl dnes tuto darovanou výhodu. Zkušený Sargeant tedy na svou příležitost číhal ze třetího místa, hned za australským polemanem a fíliusem Ralfa, Davidem Schumacherem (Trident). Ostatní piloti vedle Sargeanta „českým spojením“ měli po výkonech ve včerejší kvalifikaci jen velmi podmíněné naděje na body v závodě, Roman Staněk (Hitech) a Charouzovy Enzo Fittipladi s Reshadem de Gerusem směli vyrazit jen z dolní poloviny pole, což za normálních okolností postup mezi top10 téměř vylučovalo.
Williams využil svého prvního startovního místa velmi dobře a do esíčka, které se před 35 lety stalo osudným Elio de Angelisovi, dosprintoval po startu jako první, těsně před podobně bystrým Sargeantem. Za nimi se seřadili japonský týmový kolega Staňka, Aymu Iwasa (Hitech), Juan Manuel Correa s Alexandrem Smoljarem (oba ART) a opětně poněkud váhající Schumacher. Fittipaldi držel úvodem závodu 20. pozici bezprostředně před Staňkem, de Gerus byl 27.
Senzačně naladěný Logan Sargeant šest kol pozoroval lídra, přičemž nikdy nesměl spustit z očí ani nebezpečného Iwasu za sebou, než udeřil: začátkem 7. kola brzdil před první zatáčkou později než Williams a převzal pro Charouz Racing System vedení! Výjev v jeho zpětných zrcátcích se proto ale nezměnil, také junior Red Bullu Iwasa brzy předjel modrý vůz Jenzer Motosrportu. Japonec poté Američana neúnavně atakoval, přičemž byli po 9 z 20 kol sprintu i Williams, Smoljar, Martins, Correa a Novalak pořád ještě ve vzájemném závětří. Každý z nich mohl vyhrát!
V příštím kole se Iwasa skutečně probojoval před Sargeanta – teď byl on „zajícem“ se čtyřmi haldovými „lovci“ za zády. Correa totiž již nedokázal tempo nejrychlejších udržet...
6 kol před koncem postoupil na 3. pozici před Williamse Rus Smoljar a o dvě kola později se jezdec domácího ARTu úspěšnš vrhl i na Sargeanta, což Američana tak rozhodilo, že hned ztratil i 3. místo vůči Martinsovi a Williamsovi.
Netrvalo to dlouho a Smoljar s Martinesm za sebou nechali i Japonce Iwasu, na kterého komisaři beztak uvalili 5sekundovou penalizaci za opuštění trati.
Závěrečná kola patřila duelu o vítězství mezi juniorem Renaultu Victorem Martinsem s chráněncem SMP Racingu, Smoljarem. V posledním kole to byl skutečně výborný Alexander Smoljar, kdo si povedeným manévrem zajistil první místo v jednom z nejlepších závodů éry „moderní F3“. Logan Sargeant dojel Charouz Racing Systemu těsně za polemanem Williamsem pro dobré čtvrté místo před domácím Novalakem a sílejícím Correou.
Překvapivě bledí zůstali favorité, kteří ovládli včerejší kvalifikaci, Frederik Vesti dojel jen 15. a Dennis Hauger 9. Ještě horším výsledkem skončil první francouzský závod pro Reshada de Geruse (19.), Enza Fittipaldiho (21.) a Romana Staňka (26.).
Výsledek 1. sobotního sprintu F3 v Le Castelletu:
1. Alexander Smoljar, ART
2. Victor Martins. MP
3. Calan Williams, Jenzer
4. Logan Sargeant, Charouz Racing System
5. Clement Novalak, Trident
6. Juan Manuel Correa, ART
7. Jack Doohan, Trident
8. Ayumu Iwasa, Hitech
9. Dennis Hauger, Prema
10. Oliver Caldwell, Prema
19. Reshad de Gerus, Charouz Racing System
21. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System
26. Roman Staněk, Hitech
Arthur Leclerc - Prema
Po druhém sprintu F3 v Le Castelletu si bratři Leclercové leželi v náruči
Arthur Leclerc z nedalekého Monaka slavil v odpoledním sprintu F3 v Le Castelletu zatím největší vítězství své kariéry. Jedním z prvních gratulantů byl bratr Charles – pilot Ferrari F1.
Loganovi Sargeantovi z Charouz Racing Systemu tentokrát unikl bodík o 0,9s.
Po problémech v kvalifikaci směl Arthur Leclerc vyrazit do ranního sprintu jen jako poslední. Během závodu se ale dokázal propracovat kupředu na 12. pozici, za což jej pravidla FIA-F3 odměnila pole-position v odpoledním sprintu. Za bratrem továrního pilota Ferrari-F1 se seřadili Američan Jak Crawford (Hitech), Brit Oliver Caldwell (Prema), Nor Dennis Hauger (Prema) a dopoledne tak silný Japonec Iwasa (Hitech). Nejžhavějším želízkem na rozpáleném asfaltu jižní Francie byl pro Charouz Racing System – jako obvykle – US-boy Logan Sargeant na 9. startovní pozici. Původní rovinku Mistral a tím i dříve klíčově-srdcovou pasáž tratě Paula Ricarda, zatáčku Signes dnes sice kazí dvě šikany, ranní závod ale kupodivu předvedl, že se zde s vozy F3 dá vesele předjíždět – a tak měl každý z top12 dobré šance na úspěch i odpoledne.
Poleman Arthur Leclerc svými výsledky zatím zdaleka nepotvrdil nadání na úrovni bratra Charlese, na trati 100km západně od jejich rodného Monaka ale vyrazil výborně. Do čela mu pomohla i skutečnost, že Crawford vedle něj zůstal stát. Po prvním kole tedy fandové viděli trojité vedení stáje Prema v pořadí Leclerc-Caldwell-Hauger, za nimi se snažili neztratit závěs Doohan, Iwasa a Martins. Sargeant byl 11., Enzo Fittipaldi 17., Roman Staněk 20. a Reshad de Gerus 23.
Úvodních 7 kol si trojice Premy navzájem neublížila, až v 8. se Hauger posunul na druhé místo před Calwella. Za nimi předváděli nejslibnější postup kupředu Victor Martins (MP) a dopolední vítěz Saša Smoljar (ART): poskočili na 4. a 9. pozici. Sargeant se mezitím probojoval na bodované 10. místo.
Na pořadí prvních dvou se poté až do cíle nic nezměnilo. Leclerc se prosadil v důležitém vnitrotýmovém porovnání a slavil sladké vítězství. Victor Martins ještě dotáhl Caldwella a dvě kola před koncem si zajistil třetí místo. Pátý dojel silný Jack Doohan, za ním brali dobré body Clement Novalak a Smoljar.
Logan Sargeant tentokrát na body nestačil. Ve druhé části závodu bojoval s tupými zbraněmi a musel před sebe pustit Vestiho se Schumacherem. Enzo Fittipaldi (18.), Roman Staněk (20.) a Reshad de Gerus (25.) neměli s bojem o bodovaná místa co dělat.
Výsledek 2. sobotního sprintu F3 v Le Castelletu:
1. Arthur Leclerc, Prema
2. Dennis Hauger, Prema
3. Victor Martins. MP
4. Oliver Caldwell, Prema
5. Jack Doohan, Trident
6. Clement Novalak, Trident
7. Alexander Smoljar, ART
8. Calan Williams, Jenzer
9. Ayumu Iwasa, Hitech
10. Frederik Vesti, ART
12. Logan Sargeant, Charouz Racing System
18. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System
20. Roman Staněk, Hitech
25. Reshad de Gerus, Charouz Racing System
Jack Doohan - Trident
Jack Doohan triumfuje v dešti
Na začátkem mokré, závěrem závodu osychající trati v Le Castelletu slavil největší vítězství své kariéry dlouhán z Austrálie, Jack Doohan z týmu Trident. Česká stáj Charouz Racing System zůstala těsně bez bodů.
Ráno před nedělním závodem přivítal jezdce F3 jev, který se v pohoří nad jihofrancouzským Toulonem příliš často nevidí, mokrá dráha! Svou v pátek vybojovanou pole-position zaujal Dán Frederik Vesti (ART) a za lehkého deště se za ním seřadili Nor Dennis Hauger (Prema), domácí naděje Victor Martins (MP), Australan Jack Doohan (Trident) a na 10. startovní pozici Logan Sargeant (Charouz Racing System).
Na vzorkovaných pneumatikách vyrazil nejlépe Hauger a šikovně si vybudoval náskok 2,5s na Vestiho, který měl za sebou dobrého Novalaka, Martinse a Doohana. Sargeant se úvodem závodu držel bezprostředně za bodovanými místy a pozoroval před sebou jedoucího Juana Manuela Correu – z technického hlediska ale bylo zle, na voze Charouz Racing Systemu nesvítilo v dešti předepsané zadní světlo. Američan musel do boxů, kde se defekt nepodařilo odstranit a vzdal. Naděje Charouz Racing Systemu poté zastával především Enzo Fittipaldi – i on se začal nadějně přibližovat bodovaným místům
Těsně po polovině závodu chyboval v zatáčkovité sekci okruhu dvakrát za sebou Vesti, čehož pohotově využili jak Doohan, tak i dvojice MP-Racingu, Martins s Colletem. Byla to fáze závodu, která naprosto patřila synovi motocyklové legendy Micka, Jackovi Doohanovi. Obřími kroky snižoval Haugerův náskok, sedm kol před cílem byl v Norově závětří a začátkem 15. okruhu lídra před první zatáčkou čistě vybrzdil. Za nimi si pořadí prohodili Collet s Martinsem.
Přešťastnému Doohanovi se na závěrem osychající vozovce (silný vítr rozfoukal mraky) sice nikdy nepodařilo Haugerovi rozhodně ujet, šikovně ale hájil sekundový náskok a slavil po 20 kolech největší triumf své kariéry. Za Haugerem, Colettem, Martinsem a Novalakem dojel bezbarvý poleman Vesti, jemuž se v neděli nepodařilo svůj páteční výkon potvrdit. Enzovi Fittipaldimu chyběly v cíli 2,5s na desátého Crawforda, Roman Staněk dojel na rovněž bezcenném 15. místě. Reshada de Geruse zavolal Charouz Racing System do boxů, aby mu zkusmo nazul slicky a jezdec z Réunionu si alespoň mohl posílit morálku sérií nejrychlejších kol závodu.
Šampionát FIA Formule 3 pokračuje již za dva týdny v rámci Velké ceny Rakouska ve Spielbergu.
Arthur Leclerc - Prema
Výsledky kvalifikace F3 v Le Castelletu:
1. Jack Doohan, Trident
2. Dennis Hauger, Prema
3. Caio Collet, MP
4. Victor Martins. MP
5. Clement Novalak, Trident
6. Frederik Vesti, ART
7. Ayumu Iwasa, Hitech
8. Alexander Smoljar, ART
9. Juan Manuel Correa, ART
10. Jak Crawford, Hitech
11. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System
15. Roman Staněk, Hitech
21. Reshad de Gerus, Charouz Racing System
Nedojel: Logan Sargeant, Charouz Racing System
Text: Roman Klemm
Foto: FIA Formula 3