Co už se rýsovalo od prvního pátečního tréninku, bohužel našlo v nedělním závodu F2 svého smutného naplnění. Trať i pořadatelé v mnohých bodech selhali a tentokrát se všeobecně vládnoucí diletantismus neobešel bez bolestivých důsledků. Nejhůře situace potrefila českou stáj Antonína Charouze...
Sobotní sprinty F2 v Džiddě: V Saúské Arábii vládli protinožci
V rámci historicky první Grand Prix Saúdské Arábie směla v sobotu absolvovat dva sprinty i formule 2. Za denního světla se prosadil poprvé Novozélanďan Armstrong, při umělém osvětlení triumfoval Australan Piastri. Z pohledu Charouz Racing Systemu byl uspokojivý především zralý výkon Brazilce Enza Fittipaldiho, když odpoledne dojel dobrý 12. a v noci dokonce pro body.
První sprint: Všichni za Armstrongem...
Soudobé krédo motorsportu zní „odměň poražené“ a tak stál na pole-position prvního sobotního sprintu tradičně jezdec, který byl včera schopen pouze 10. času: Liam Lawson z týmu Hitech. Za ním zaujali svá startovní místa Marcus Armstrong (DAMS), týmový kolega Juri Vips, znovu překvapivě rychlý Švýcar Ralph Boschung (Campos) a budoucí čínská „hvězda F1“ Guanyu Zhou (UNI-Virtuosi).
S napjetím se tedy dalo čekat na to, jak daleko kupředu se prokouše výborný Oscar Piastri, co se z míst 18 a 20 podaří Charouzovým svěřencům Enzovi Fittipaldimu a Guilherme Samaiovi – no a vůbec, jak dopadne první ostrý start v tomto nepříliš povedeném betonovém slalomu jménem Corniche Circuit v Džiddě?
Na závod se přišlo podívat asi 80-90 diváků (nebo to byli ti, co „trhají na hlavní tribuně vstupenky“?). Viděli, jak do první šikany dosprintoval po zhasnutí startovních světel úzkým korytem dráhy jako první Armstrong před Lawsonem a Boschungem. Prognóza střízlivých pesimistů se ovšem hned realizovala tím, že se závodilo jen několik vteřin: po půl kole strčil nováček Caldwell dobře startujícího Samaiu do zdi a na stejném místě skončil saúdský závod i pro Japonce Satóa. Druhý vůz Charouz Racing Systemu postoupil na 17. příčku, následující 3 kola však byl další progress Fittipaldiho bržděn Safety Carem.
A tak dále: při re-startu se lehce srazili Zhou s Lundgaardem a znovu se neutralizovalo, tentokrát jen virtuelně. Na trati bez možnosti k předjetí (Corniche je tedy další z Tilkeho „mistrovských kousků“) pak následoval relativně fádní „husí pochod“ – ani „superstar F2“ Piastri se ze svého 10. místa nedokázal posunout kupředu.
Až v 10. kole se pořadí „hnulo“, když Vips předjel třetího Boschunga a Shwartzman s Pourchairem doplatili na vzájemný souboj ztrátou pozice vůči Drugovichovi. Brazilec poté předjel i Boschunga a Švýcarovo chybějící tempo se kolem poloviny sprintu postaralo o několik zábavných scén v jeho okolí. 6 kol před koncem vrcholila tato Boschungova blokáda Pourchairovým monopostem ve zdi a tím další neutralizací.
Závodilo se tedy znovu až závěrečná 3 kola. Zkušený australský junior Ferrari Armstrong jistě není „nový Mike Thackwell“, zůstal ale chladný. Udržel oba juniory Red Bullu Lawsona a Vipse za sebou a odměnil svého otce, který jeho kariéru sponzoruje, prvním úspěchem ve formuli 2.
Výborný finiš sprintu, ve kterém se vlastně závodilo jen 13 kol, předvedl Enzo Fittipaldi. O poločas byl ještě 15., ukázal ale, jak dobře si dokáže rozvrhnout životnost pneumatik a dokázal závěrem předjet nejen Boschunga, ale i Novalaka s Nissanym, což mu vyneslo smířlivou 12. pozici.
Výsledek 1. sprintu F2 v Džiddě:
1. Marcus Armstrong, DAMS
2. Liam Lawson, Hitech
3. Juri Vips, Hitech
4. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi
5. Robert Shwartzman, Prema
6. Christian Lundgaard, ART
7. Daniel Ticktum, Carlin
8. Oscar Piastri, Prema
12. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System
Nedojel: Guilherme Samaia, Charouz Racing System
Druhý sprint:
Problémy nezkušeného organizátora pokračovaly po pátečních trablích i v sobotu. Možná, že to po kvalifikaci F1 „zabalili“ vedle pár stovek platících fandů i někteří z maršálků a ředitetsví je teprve muselo znovu nahánět ve tmě pouště...
Ohledně postavení na startu celebruje F2 při druhém sprintu podobně nesportovní rošádu, jako při prvním: desátý smí z pole-position najednou snít o vítězství a tím byl tentokrát Ind Jehan Daruvala (Carlin) před Nizozemcem Viscaalem (Trident) a velkým favoritem Piastrim.
Poleman byl ve 22:00h místního času tentokrát o trochu bytřejší, než druhý agresivní Viscaal a po lehkém střetu v první zatáčce se prosadil. Viscaal hned poté ztratil další pozice vůči Piestrimu a Lundgaardovi. Za nimi poslal Novalak do outu Armstronga a zároveň Delleda do zdi Samaiu. Charouzův starší Brazilec si tedy v sobotu moc nezajezdil... Jedním z profitérů kolizí byl Enzo Fittipaldi, který se jako 11. o krůček přiblížil bodům.
Safety Car okradl jezdce o 4 kola, než se mohlo závodit znovu, po jediném kole se ovšem zase všichni seřadili za Safety Carem: Vips chyboval při pokusu o předjetí Drugoviche, „brzdil“ o boxovou zídku a zůstal stát v první zatáčce. Že by ho tento faux-pas poslal příští rok do DTM..?
Další 4 kola závodu byly „v pytli“. Daruvala pak udržel při druhém re-startu výborného Piastriho za sebou jen díky zktratce v první šikaně (obdržel za to penalizaci 5s), o kousek za nimi předjel Fittipaldi landsmana Drugoviche a byl 9.
V závěrečné čtvrtině závodu se za Daruvalou vytvořil zábavný vláček deseti vozů, bojující o body. 3 kola před koncem ovšem Piastri stanovil i na trai správné pořadí a zaslouženě vyhrál. K tomu si výjimečný Australan zajisti body za nejrychlejší kolo závodu.
2 kola před koncem skonšil po výjezdu z poslední vracečky ve zdi Lawson a závod se tedy dojel za Safety Carem... Jako druhý byl po penalizacích Daruvaly a Lundgaarda hodnocen dobrý Viscaal před Shwarzmanem, Ticktumem a silným debutantem Doohanem. Radost mohl mít Antonín Charouz ze zralého výkonu Fittipaldiho: Brazilec skončil za Pourchairem výborný sedmý!
Výsledek 2. sprintu F2 v Džiddě:
1. Oscar Piastri, Prema
2. Bent Viscaal, Trident
3. Robert Shwartzman, Prema
4. Daniel Ticktum, Carlin
5. Jack Doohan, MP
6. Theo Pourchaire, ART
7. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System
8. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi
Nedojel: Guilherme Samaia, Charouz Racing System
Smutný konec víkendu F2 v Džiddě: Muselo tohle být?
Co už se rýsovalo od prvního pátečního tréninku, bohužel našlo v nedělním závodu F2 svého smutného naplnění. Trať i pořadatelé v mnohých bodech selhali a tentokrát se všeobecně vládnoucí diletantismus neobešel bez bolestivých důsledků. Nejhůře situace potrefila českou stáj Antonína Charouze...
Dosavadní průběh víkendu hrál do velké míry do karet lídrovi celkové tabulky, Oscarovi Piastrimu z týmu Prema. Také pro nedělní hlavní závod si Australan již v pátek vybudoval optimální výchozí pozici: první místo na startu. Za ním se směli seřadit týmový kolega Robert Shwartzman, oba vozy týmu ART s Theo Pourchairem a Christianem Lundgaardem v kokpitech, třetí řadu vytvořily Dallary stáje UNI-Virtuosi Felipa Drugoviche a Guynyu Zhoua. Trnitější cesta mezi bodované top10 čekala na dvojici Charouz Racing Systemu. V obou sobotních sprintech naprosto výborný Enzo Fittipaldi byl jen 18. a jeho brazilský krajan Guilherme Samaia pouze 20. kvalifikace.
V jednom ohledu si saúdský pořadatel zůstal i v neděli věrný: závod začal kvůli „opravám trati“ se zpožděním. Hrstce fandů na tribunách to za počínajícího soumraku asi bylo jedno (čekali stejně jen na Hamiltona & Co.), FIA by přesto měla uvážit, zda by nebylo rozumější, vybrat pro dva nejdůležitější světové šampionáty monopostů důstojnější dějiště. Arabové dokázali pouze demonstrovat z hlediska organizace svou nepřipravenost a z hlediska všeobecné popularity motorsportu hluboký nezájem domácího publika. Zdraví Las Vegas roku 1981, Dallas roku 1984, nebo zústaňme u třídy F2: Curacao 1985...
Ale dobrá, páni na rozhodujících pozicích v Paříži jistě dostali za tuto frašku dobrý „bakšiš“ a nikdo z účastněných týmů si po celý víkend logickou otázku „proč potřebuje svět závody na uspěchaně sesmoleném provizoriu, jakým je Corniche Circuit?“ ani nedovolil vyslovit. Se zpožděním 45 minut se pak přeci jen jelo...
Polemanem Piastrim situace neotřásla. Vyrazil bezvadně před Shwartzmanem, což mu ale stejně nebylo k ničemu: Pourchaire se neodlepil z místa a rozjetý Fittipaldi ho za vysoké rychlosti torpédoval. Noční můra každého závodníka á-la Paletti-Pironi roku 1982 v Montrealu.... Žlutou vlajkou, kterou pak Arabové vyvěsili při úklidu rovinky pro metací vůz, při startu bohužel žádný z lokálních diletantů Fittipaldiho nevaroval. Že by jim FIA neřekla, proč na úrovni stanoviště každého vozu jeden z nich právě s úkolem podobné situaci zabránit s právě takovým praporkem stojí..? Nešťastný Brazilec a Francouz museli do nemocnice a závod byl přerušen.
90 minut po stanoveném času prvního startu se pole vydalo letmým startem do zmařeného, na 20 minut zkráceného závodu znovu. Jen po 6 kolech havaroval druhý Charouzův pilot Samaia s Caldwellem. Jejich vozy v úzkém betonovém labyrintu přirozeně zůstaly na nebezpečné pozici a ředitelství celou smutnou trapnost definitivně ukončilo. „Vítězem“ byl prohlášen Piastri před Shwartzmanem a Boschungem.
Sezonu uzavírá již příští víkend podnik na okruhu Yas Marina, kde by zisk titulu měl být pro Piastriho již jen pouhou formalitou. V týmu Antonína Charouze si ovšem musejí připadat, jako před dvěma lety po tragédii ve Spa...
Výsledek nedělního závodu F2 v Džiddě:
1. Oscar Piastri, Prema
2. Robert Shwartzman, Prema
3. Ralph Boschung, Campos
4. Gunyu Zhou, UNI-Virtuosi
5. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi
6. Juri Vips, Hitech
7. Christian Lundgaard, ART
8. Marcus Armstrong, DAMS
9. Liam Lawson, Hitech
10. Daniel Ticktum, Carlin
Text: Roman Klemm
Foto: Roman Klemm, Charouz racing