Sponsored byLogo GNOME TECHNOLOGY

Logo KUBA GURECKÝ

Kniha Naše formule Junior a formule 3 (1962-1972) (2)

obrázek00043

Brněnský autor, fotograf a malíř Josef Fait zpracoval knihu o naší formuli Junior a formuli 3 v letech 1962 – 1972. Kniha je plná skvělých textů a fotografií popisujících tehdejší závody a jejich hrdiny - jezdce a konstruktéry, kteří i v tehdejší nelehké době dokázali velké věci. Najdete v ní také plánky okruhů a nákresy formulí. My vám přinášíme úryvek z knihy, popisující začátek kariéry vynikajícího brněnského jezdce Jaroslava Kovala.

JKOVAL F3 BRNO 1970

JAROSLAV KOVAL #28 v roce 1970 v závodě F3 na brněnském okruhu. Na trati se potkal mimo jiné s takovými jezdci jako byl NIKI LAUDA, HELMUT MARKO A FREDDY KOTTULINSKY

Jaroslav KOVAL   *1942 +2016 (Brno)

Začal závodit na motorce a to ve stejném roce a ve stejném závodě jako Bohouš Staša. Na třistapadesátce Číze odjel několik sezón. Pak jej "zlanařili" k autům Ing. Mlček a Jan Gaidusch. V roce 1967 se pustili do stavby tří stejných vozů formule 3. Vaření rámů měl na starosti Koval a úpravu motorů Mlček. Gaidusch dostal za úkol složení převodovek. Kompletování vozů nešlo tak rychle, jak si představovali. "Když byl na jaře 1968 první vůz hotový, odvezl si ho po domluvě Jarda Mlček. Druhý zkompletovaný vůz byl Honzy Gaidusche. V garáži mě nechal bednu přebraných kol, co zbyly ze skládání prvních dvou převodovek, a třetí, moje, nedostavěné auto. Zatímco oni dva měli vystaráno, já byl nucen odjet na první závod ve vypůjčené formuli," zavzpomínal už bez známky trpkosti  Jaroslav Koval.

obrázek00057

V té době emigroval  známý jezdec Havlík a své auto nechal u mechanika v garáži. Slovo dalo slovo a na první závod jel Jaroslav jak s tímto vozem, tak i s teď už bývalým Havlíkovým mechanikem Frantou Kovačem. Závod v Meziříčí se vyvíjel slibně. Páté místo na začátečníka nebylo špatné. Pár kol před cílem byl ale Jaroslav nucen zaplatit nováčkovskou daň. V jednom místě tratě byl horizont, který se skákal. V osudném kole, po skoku rozhozený vůz, Koval nezvládl. Ten opustil silnici a rozbil se o telegrafní sloup. Jezdci se nic vážného nestalo kromě toho, že jej nyní čekala dostavba dvou aut. Při hledání rozházených kusů stroje po poli hledali pořadatelé i jezdcovy boty, neboť je při vyprošťování neměl na nohou. Nebyli úspěšní, a tak šli jezdci ztrátu oznámit. Jaké bylo ale jejich překvapení, když je jezdec ujistil, že “jel  na  boso”.