duben 01, 2025
Sponsored byLogo GNOME TECHNOLOGY


Logo KUBA GURECKÝ

"Příběh Masarykova okruhu" ožívá i díky geocachingu

 Archív motorsportfoto 1

Geocaching je celosvětová hra na turistické bázi a nevynechává ani legendární "Příběh Masarykova okruhu" v Brně.

Pomocí GPS systému (nyní již v každém chytrém telefonu) se hledají ukryté schránky (keše) o nejčastější velikosti „malé krabičky na svačinu“. Všeobecně oceňovaným prvkem geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu keše jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi.

 

 

 

  • "motorsportfoto.eu se "Příběhu Masarykova okruhu" věnuje již dlouhou dobu a na spolupráci s Fanóšem, který vytvořil parádní keše, jsem kývnul rád. Věřím, že společně s mojí sbírkou fotografií a mnoha artefaktů z Masarykova okruhu můžeme projekt posunout dál."   Jarda Mareček

 

Archív motorsportfoto 2


Ke geocachingu mě přivedla moje žena se svým tátou někdy v roce 2019. Po operaci páteře jsem byl velmi obtížně mobilní a tak potřeba cvičení a pohybu se přetavila v chůzi s určitým cílem. Po strastiplných začátcích jsem si tuto činnost velmi oblíbil. Po pěti letech lovení keší jsem chtěl „něco geocachingu vrátit“ a jako motoristický nadšenec a bosonožský rodák jsem založil keš k Farinově zatáčce. Příběh okolo památné GP v roce 1949 mě zaujal natolik, že jsem se začal pídit po dalších zajímavostech a ikonách Masarykova okruhu.

 

Keška Giacomo Agostini - klikni zde

 

JM MOTOGP BRNO 19 57 


Některé keše k okruhu již od spoluhráčů existovaly, ale mou snahou bylo podchytit Masarykův okruh nějak celistvě. A tak se pomalu začala v mé hlavě utvářet „nekonečná“ série Příběhy Masarykova okruhu. Vytvořil jsem keše o Giacomu Agostinim, Františku Šťastným, Louisi Chironovi, Elišce Junkové, Bruno Sojkovi a Amosu Krejčím. Také o sajdkárách, o Tatraplánu, o ikonických vozech ME cesťáků či o historii změn závodního okruhu.

 

IMG 0561

 

Keš jsem také věnoval původnímu povrchu z roku 1930, který jsem našel u Ostrovačic nebo balíkům slámy. V hlavě nosím další nápady a jen hledám pěkná umístění v okolí okruhu a také  Povídání v keších se snažím napsat čtivě a poutavě a finální úkryty vyrobit zajímavě a netradičně. Ohlasy na své krabky mám pozitivní a vřelé. To mě nabíjí další energií k propagaci tohoto našeho jihomoravského motoristického klenotu. Pokud byste se rádi stali spoluhráči této hry, tak podrobnosti naleznete na geocaching.com.

 

Text: František Novák (Fanóš)

Foto: archív motorsportfoto.eu, JM