Sobotní sprintové závody F2 v Bahrajnu přinesly úspěch českému týmu

TH Piastri

 

 

 

Sprint v Bahrajnu: Lawson debutoval v F2 vítězstvím, Beckmann třetí místem

První ze tří závodů bahrajnského víkendu byl zároveň i prvním závodem ročníku 2021. Do sezony vykročil nejlépe junior Red Bullu Liam Lawson. Novozélanďan zvítězil stylem start-cíl před Indem Jehanem Daruvalou a silnou jedničkou Charouz Racing Systemu, Davidem Beckmannem.  

Obávaná post-kvalifikační árie protestů a diskvalifikací včera večer postihla „jen“ juniora Red Bullu Juriho Vipse (neregulérní spodek vozu). Jezdec týmu Hitech putoval na chvost pole a ostatní směli postoupit o místo kupředu. V Charouz Racing Systemu nevěděli, zde se tomu mají smát, nebo ne. David Beckmann se tím sice posunul na 9. místo výsledku (a gridu nedělního hlavního závodu), pole-position dopoledního sprintu ale proto padla do klína mladému Theo Pourchairovi ze stáje ART. Za Beckmannem se na startu seřadili Liam Lawson (Hitech) a Oscar Piastri (Prema) – první dvě řady tedy vesměs tvořili debutanti. Až za nimi číhali zkušenější Jehan Daruvala (Carlin) s Richardem Verschoorem (MP). Skutečnost, že opravdoví favorité Felipe Drugovich (UNI Virtuosi), Christian Lundgaard (ART) a nejrychlejší včerejší kvalifikace Guanyu Zhou (UNI Virtuosi) okupovali jen pozice 8-10 měla podpořit záměr FIA o umělém „vystupňováním napětí“. O takové napětí jistě nestál ani 11. špičkový Rus Robert Shwartzman, jehož včera zradila elektronika, ani druhý Charouzův pilot, Brazilec Guilherma Samaia, který prostě neměl na více, než 17. čas.  

Velká francouzská naděje (a někdejší Charouzův šampion F4) Theo Pourchaire reagoval na první zhasnutí startovních světel roku 2021 zle a jen s velkou námahou za sebou udržel bojovného Beckmanna. Oba ovšem přelstil raketovým odpichem Lawson a novozélandský chráněnec Dr. Marka poté vedl pole do prvního z 23 kol sprintu. Čtvrtý za Beckmannem byl Daruvala, na pátou pozici se katapultoval kupředu Shwartzmann před podivně bledým Lundgaardem. Druhý vůz Charouz Racing Systemu Guilherma Samaiy držel úvodem 15. pozici.

 

TH Beckmann 01

David Beckmann - Charouz Racing System - Foto: Roman Klemm

 

Již ve druhém kole přišlo několik předních jezdců o naděje na první body sezony, Tickutm „sestřelil“ Verschoora (za což Brit obdržel penalizaci 5s), Drugovich zavítal s poruchou do boxů a DAMS-Dallara Marcuse Armstronga utichla po šťouchanci Ralpha Boschunga (Campos).

Prvních 15 monopostů poté na 9 kol demonstrovalo jakýsi „husí pochod“ v odstupech sekundy. Nikdo se sice nedokázal „utrhnout“, ke změnám pořadí ovšem také nedošlo. Až těsně před poločasem to byl Daruvala, který využil chybky Beckmanna a vytřídal Němce na třetím místě. Za vozem Antonína Charouze s číslem 14 nyní číhal nebezpečný Shwartzman, v zápětí před nimi ale zpomalil Pourchaire a naděje českýho týmu na výsledek „na bedně“ zase ožila. A nejen to, překvapivě dobře si vedl i Samaia, který v táto fázi postoupil mezi top10. Ovšem jen „na asfaltu“, protože s sebou vlekl břímě 5sekundové penalizace za příliš vysokou rychlost za předchozí neutralizace. 

Závěrem závodu to byly oba vozy v lakování Red Bullu s Lawsonem a Daruvalou v kokpitech, kdo se dokázal od zbytku pole jasně opoutat. Ind se začal vážně tlačit na lídra, k rozhodujícímu útoku mu ale prťavý Lawson nikdy nedal příležitost. Novozélanďan, který letos nastoupí i v DTM, tedy slavil hned ve svém prvním závodě F2 své první vítězstzví! Jako vítězi si po problematické sezoně 2020 museli připadat i v týmu Charouz Racing System. Výborný Beckmann dovezl krásné třetí místo suverénně do cíle před bojujícími jezdci Premy a i Samaia by dojel mezi nejlepší desítkou, nebýt zmíněného trestu.

Do večerního sprintu vyrazí první desítka v obráceném pořadí. Pole-position tedy připadne Vipsovi před Zendelim a Ticktumem – Beckmann dostane možnost dále obohatit své bodové konto z 8. startovní pozice (17:40h).   

   

Výsledky 1. sprintu F2 v Bahrajnu:

1. Liam Lawson, Hitech 

2. Jehan Daruvala, Carlin

3. David Beckmann, Charouz Racing System 

4. Robert Shwartzman, Prema   

5. Oscar Piastri, Prema   

6. Christian Lundgaard, ART

7. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi                                                                                                                                                                                           

8. Daniel Ticktum, Carlin                                             

12. Guilherme Samaia, Charouz Racing System    

 

 

TH Lawson

Liam Lawson - Hitech - Foto: Roman Klemm

 

 

Druhý sprint F2 v Šakíru: Arabská noc zažila první úspěch nováčka Piastriho

Také druhý sobotní sprint F2 v Bahrajnu znamenal zlatý pohár pro nováčka, tentokrát se prosadil úřadující mistr FIA-F3, Oscar Piastri (Prema) z Austrálie před zkušenými borci Zhouem a Daruvalou. Charouz Racing System a David Beckmann znovu nezklamali. Předvedli pohotovou taktiku a 6. místem opět bodovali.

Od letošní sezony si FIA umínila, že obohatí již jen osm velkých cen F1 rámcovými závody F2. Za to se o tyto víkendy pojede o body hned třikrát. Místo hlavního závodu v sobotu a sprintu v neděli jako doposud, se pojedou v sobotu dva sprinty a hlavní, delší závod až v neděli před Grand Prix. Za umělého osvětlení tedy smělo 22 vozů formule 2 poprvé v historii moderní F2 nastoupit v Šakíru do druhého sobotního sprintu.

Nejlepší výchozí pozici při tom měl Juri Vips (Hitech). 20letý Estonec v barvách Red Bullu dojel dopoledne desátý a proto se směl postavit do čela pole před Lirima Zendeliho (MP), Daniela Ticktuma (Carlin) a Guanyu Zhoua (UNI-Virtuosi). Jeden z hrdinů prvního závodu dne, David Beckmann (Charouz Racing System) si brousil zuby na další body z 8. pozice, jeho týmový kolega Guilherme Samaia startoval po překvapivě konkurenceschopném výkonu dopoledne ze slibného  12. místa.

 

TH Zhou

Guanyu Zhou - UNI Virtuo - Foto: Roman Klemm

 

Vips prošel všemi myslitelnými dorosteneckými formulemi Evropy a potřeboval opravdu všechny nabyté zkušenosti, aby po startu udržel první pozici před výborně reagujícím Zendelim. Za nimi torpédoval ve skrumáži první zatáčky Shwartzman Ticktuma – oba byli eliminováni a první sobotu sezony 2021 si „za rámeček“ nedají... Další obětí Rusovy nezralé akce se stal i Beckmann, který ztratil čas při vyhýbacím manévru záchytnou zónou. Na trať tedy vyjel poprvé safety-car Aston Martin a vedl za sebou špičku v pořadí Vips, Zendeli, Zhou, Lundgaard, Piastri, Lawson, Drugovich a Beckmann. Druhý Charouzův jezdec Samaia držel 14. místo. 

Re-startu ve 4. kole využil Zhou pohotově k předjetí druhého Zendeliho a i Beckmann jaksi marně hledal rytmus: rychle ztratil dvě místa vůči Viscaalovi a Petecofovi. Němcova Charouz-Dallara byla pravděpodobně  úvodním incidentem poškozena a propadala se dále polem... Málo štěstí měl i další jezdec s „Charouzovým backroundem“ (vyhráli spolu šampionát F4) Lirim Zendeli: Lundgaard mu rozpáral zadní pneumatiku a poslal ho do outu. Dán za to byl penalizován 10 sekundami.

V mnohem lepším rozpoložení za to byl Číňan Zhou. Hned v dalším kole za sebou nechal dosavadního lídra Vipse a rychle se od něj dokázal rekordními koly odpoutat. 

Po polovině z 23 kol závodu byl Zhou o 2s před Vipsem, jemuž v menších ostupech následovali Vips a Lawson s Drugovichem a Lundgaarden „na kufru“. Beckmann se samaio drželi bezcenné 11. a 17. místo.

Osm kol před cílem pobavili (televizní) diváky hezkým trojbojem Lundgaard, Drugovich a Lawson. Skončil srážkou Brazilce s Novozélanďanem. Dopolední vítěz byl poté mimo, na trať znovu vyjel safety car a několik jezdců (mezi nimi i Beckmann) využilo neutralizace k přezutí na měkké pneumatiky.

Naplno se znovu mohlo jet až 6 kol před závěrem. Zhou při tom vyrazil do rozhodujícího finiše před Drugovichem, Armstrongem, Viscaalem a Vipsem.  Zatímco Zhou držel vedení, brzdil Drugovich na čas vozy za sebou – Armstrong, Vips a Piastri ho ovšem rychle nechali za sebou. Také Beckmann zachoval chladnou hlavu a přehled. Postoupil na bodované osmé místo  a když zpomalil Vips, patřila mu dobrá sedmá pozice.

Závěrem závodu byly pneumatiky čínského lídra v koncích a nováček Oscar Piastri (Prema) ho v posledním kole ve vedení vystřídal. Úřadující mistr FIA-F3 a junior Renaultu poté slavil „pod dozorem“ mentora Marka Webbera a šéfa Alaina Prosta sladké vítězství před Zhouem, Daruvalou a senzačním Nizozemcem Richardem Verschoorem (MP). David Beckmann dokázal šikovně těžit z pohotové strategie týmu Charouz Racing System a 6. místem znovu hezky zabodoval. Angažmá buclatého Němce je pro český tým skutečně velkým přínosem... Také kolega Samaia zdárně finišoval a skončil dobrý 11. Pro první bodík kariéry-F2 si za Marinem Satóem dojel mladý Matteo Nannini – synovec bývalého vítěze GP Japonska Alessandra a rockové hvězdy Gianny.

O „velké“ body se pojede zítra v hlavním závodě od 11:50h. Z pole-position vyrazí Guanyu Zhou a David Beckmann bude mít z 9. startovního místa znovu body na dosah ruky...

 

 

Výsledky 2. sprintu F2 v Bahrajnu:

1. Oscar Piastri, Prema

2. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi                                                                                                                                                                                                     

3. Jehan Daruvala, Carlin

4. Richard Verschoor, MP

5. Theo Pourchaire, ART

6. David Beckmann, Charouz Racing System

7. Marino Sato, Trident

8. Matteo Nannini, HWA 

11. Guilherme Samaia, Charouz Racing System      

 

Text a foto: Roman Klemm