Filip Salač bodoval v prvním závodě sezóny MS silničních motocyklů. MotoGP ovládl Maverick Viňales.

MOTOGP BRNO 19 Patek 486

Maverick Viňales - Monster Energy Yamaha MotoGP 

 

Český motocyklový jezdec Filip Salač vstoupil do MS v závodech silničních motocyklů bodovaným třináctým místem ve Velké ceně Kataru. Po nepřesvědčivých výkonech v trénincích a kvalifikaci nakonec na  okruhu Losail nedaleko Dauhá v závodě třídy Moto3 zabojoval a dlouho byl ve hře o   TOP 10. V závěru z ní ale zejména díky nižšímu výkonu motoru, který byl znát na rovinkách, vypadl a dojel na třináctém místě. Závod královské třídy MotoGP vyhrál po výborném výkonu španělský jezdec Maverick Viňales.

Prvním vítězem sezóny Moto3 se stal Španěl Jaume Masiá. Pro čtvrté vítězství v kariéře si dojel před šestnáctiletým nováčkem MS, loňským vítězem RedBull Rookies Cupu a stájovým kolegou z týmu RedBull KTM Ajo Pedrem Acostou. Třetí skončil vítěz kvalifikace Darryn Binder z JAR.

Filip Salač startoval až z osmé řady, ale během pár kol se probojoval vpřed a pohyboval se v početné vedoucí skupině. Zásadně a viditelně ztrácel na rovinkách, přesto se v jednu chvíli pohyboval i na pátém místě. Vedoucí skupina se roztrhala až v posledních kolech a Filip jel ještě v závěru závodu desátý. TOP10 nakonec neudržel, ale oproti loňské sezóně jsme u našeho jezdce mohli vidět výborný bojovný výkon, který by mohl být příslibem do dalších závodů.

 

JM MOTOGP BRNO 19 40

Filip Salač - Rivacold Snipers Team - Honda

 

 

Filip Salač po závodě řekl:

„Máme za sebou dobrý den. Hodnotil bych to pozitivně, už ráno ve warm-upu jsem byl spokojený s motorkou. Připadal jsem si, jako bych byl v závodě. To, co se ráno dělo, bylo stejné jako odpoledne v závodě. Předjížděli jsme se tak, že jsme do sebe pořád naráželi a bylo to hodně kontaktní. Každopádně do závodu jsem měl dobrý start, postupně jsem se posouval, aby se mi nestala stejná věc jako v loňském roce, kdy mi odešly pneumatiky hned na začátku a ke konci už jsem kvůli tomu ztrácel. Jel jsem konstantně, snažil jsem se rvát dopředu. Nastavení podvozku motorky bylo super! Měl jsem pouze jednu krizovku, po které jsem málem spadl, ale jinak to bylo super. Ztrácel jsem trochu na rovinkách, každopádně doháněl jsem to v zatáčkách, myslím si, že mi tento závod hodně dal. Rychlost jsem měl, mohl jsem jezdce předjíždět i venkem, což se často nestává. Musíme zapracovat na výkonu motorky. Nevím, proč se to děje. Ráno při warm-upu motorka jela skvěle, ale ze slip streamu mě vždy tři nebo čtyři soupeři předjeli do první zatáčky. Ale i tak to hodnotím pozitivně, dal jsem do toho všechno, nemohu být naštvaný na sebe, protože fakt jsem tlačil, jak to šlo. Uvidíme příští víkend, jestli se to zlepší. Podmínky nebyly dnes jednoduché, hodně jezdců padalo kvůli větru. Děkuji všem, co mě podporují, věří mi a stojí za mnou i po těch nepovedených tréninkách. Už se těším na příští víkend.“

 

IMG 3808

Davide Tardozzi - šéf Ducati Lenovo Team 

 

Ve třídě MotoGP vybojoval Maverick Viňales na tovární Yamaze deváté vítězství v královské kategorii s více než sekundovým náskokem před trojicí jezdců.  O dalším pořadí se rozhodlo až na cílové rovince, kde výkon motorů Ducati udělal z Joana Mira na Suzuki jen statistu. Zarco i Bagnaia kolem něj prolítli, jako by jel na koloběžce.

 

Moto2 vyhrál Brit Sam Lowes, který navázal na vítězství v kvalifikaci. Třetí jezdec loňského MS vybojoval sedmé vítězství v kariéře.

 

Příští víkend je na pořadu GP Dauhá na stejném okruhu.

 

 

 

Výsledky Velké ceny Kataru 2021

Moto3: 1. Masiá 38:29,620, 2. Acosta (oba Šp./KTM) -0,042, 3. D. Binder (JAR/Honda) -0,094, 4. García (Šp./Gas Gas) -0,435, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,880, 6. Antonelli (It./KTM) -0,899, ...13. Salač (ČR/Honda) -2,345.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 40:03,123, 2. Gardner (Austr./Kalex) -2,260, 3. Di Giannantonio -5,228, 4. Bezzecchi (oba It./Kalex) -5,241, 5. Fernández (Šp./Kalex) -6,145, 6. Roberts (USA) -6,786.

MotoGP: 1 . M. Viňales (Šp./Yamaha) 42:28,663, 2. Zarco (Fr./Ducati) -1,092, 3. Bagnaia (It./Ducati) -1,129, 4. Mir (Šp./Suzuki) -1,222, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) -3,030, 6. Rins (Šp./Suzuki) -3,357.

Text a foto: JM